projekt domu

Projekt domu w przystępnej cenie

Firmy / Usługi

Tani projekt domu to w zasadzie swego rodzaju mit. Nie da się niestety kupić tanio kupić projektu domu, który będzie od razu gotowy i pozwoli nam na rozpoczęcie budowy. Oczywiście zawsze znajdziemy jakieś możliwości zaoszczędzenia pewnych kwot, toteż można powiedzieć, iż tani projekt domu to taki projekt, który nie będzie nas kosztować ok. 15 tys. PLN. Aby jednak mieć możliwość pozyskania takiego projektu trzeba będzie kilka kwestii sobie wyjaśnić a w niektórych sprawach, niestety będziemy musieli pójść na ustępstwa.

Koszt zakupu projektu.

W tej kwestii jeśli zdecydujemy się na gotowy projekt domu z katalogu, co prawda cena będzie stosunkowo atrakcyjna, bowiem za 2500 PLN możemy stać się właścicielami gotowego projektu domu. W zasadzie niczego więcej do szczęścia nam już nie potrzeba… a jednak. Okazuje się, iż sam projekt to jeszcze nie wszystko. Pierwszą czynnością będzie uzyskanie wszystkich niezbędnych warunków technicznych przyłączenia mediów. Musimy zadbać po kolei o kwestie takie jak:

  • Przyłącze elektryczne
  • Przyłącze wodne
  • Węzeł kanalizacyjny
  • Przyłącze gazowe
  • Odbiór odpadów stałych.

Każda z tych pozycji będzie pociągać za sobą kolejne koszty, i konieczność podpisania niezbędnych umów z dostawcami energii, wody, odbiorcami odpadów. W następnej kolejności będziemy mogli tak czy owak udać się do architekta aby wykonać adaptację projektu.

Adaptacja projektu

Skoro już wybierzemy gotowy projekt domu, koniecznością będzie przeprowadzenie także jego adaptacji. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest zawsze lokalny architekt, który bardzo dobrze zna miejscowe przepisy dotyczące uzyskiwania pozwoleń na budowę. Będzie się także dobrze orientować w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Są to kwestie, które musza być uwzględniane w adaptacji. W toku tych prac, architekt będzie przeprowadzać po kolei:

  • Ewentualne zmiany w gotowym projekcie
  • Projekt zagospodarowania terenu działki, wraz z wszystkimi dokumentami niezbędnymi do ubiegania się o pozwolenie na budowę
  • Warunki posadowienia budynku na podstawie badań geotechnicznych gruntu.
  • Dostosowanie projektu do warunków zabudowy i wytycznych planu zagospodarowania przestrzennego w danym mieście.

W przypadku wielu projektantów adaptujących będziemy także mogli na jego wsparcie w kwestii wypełnienia dokumentacji i załatwienia wielu formalności. Jest to po prostu człowiek, który bardzo dobrze orientuje się w lokalnych urzędach i posiada w tym zakresie stosowną wiedzę. Dzięki jego wsparciu w tym zakresie, z całą pewnością przebrniemy przez procedury o wiele łatwiej i bez bólu głowy.

Koszt adaptacji projektu.

Jeśli chodzi o koszty adaptacji, to tutaj dużo zależy od samego architekta adaptującego. Każdy z nich będzie mieć swój własny, indywidualny cennik, a czasami możemy mieć do czynienia ze sporymi rozbieżnościami. Najlepiej znaleźć lokalne biura projektowe i indywidualnych architektów, aby ostatecznie wybrać ofertę najprzystępniejszą cenowo. Mogą się zdarzyć oferty wykonania całej adaptacji za 3-4 tys. PLN, jak i za dwukrotnie wyższe kwoty. Warto tutaj więc poszukać rozwiązania. Można właśnie nasze dobre rozeznanie rynku i rozsądne decyzje to są te mityczne i owiane tajemnicą tanie projekty domów, które podobno nie istnieją. Po prostu chodzi o to, iż przy dobrym, zdroworozsądkowym podejściu, możemy wszystkie formalnie związane z adaptacją, wykonaniem zmian i uzyskaniem pozwoleń zamknąć w kwocie nie przekraczające 10 tys. PLN, a to będzie w sumie całkiem przystępne rozwiązanie. To będzie z całą pewnością całkiem tani projekt domu jednorodzinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *