Jaskinia Mroźna

Tatrzańskie atrakcje – Jaskinia Mroźna

Turystyka

Tatry to góry, które swą potęgą i ogromem przyciągają turystów od wieków. Nie brak tu pięknych widoków oraz malowniczych zakamarków. Piękny i ciekawy jest również podziemny świat tych gór, który można poznać podczas wizyty w jednej z dość licznych tatrzańskich jaskiń. Jedną z tych najbardziej popularnych jest znajdująca się nad dnem Doliny Kościeliskiej Jaskinia Mroźna.

Jak zwiedzać Jaskinię Mroźną?

Jaskinia ta wznosi się wysoko nad dnem Doliny Kościeliskiej w grzbiecie Organów. Organy zaś są najdalej na zachód wysuniętą częścią Czerwonych Wierchów. Ich ściany opadają stromo w stronę Doliny Kościeliskiej, zaś wnętrze tej ciekawej góry poprzecinane jest licznymi korytarzami. To właśnie tu uformowała się jedna z najciekawszych jaskiń, które mogą zwiedzić turyści odwiedzający Tatry. Długość trasy udostępnionej do zwiedzania wynosi 350 metrów, zaś na zapoznanie się z tym ciekawym obiektem należy przeznaczyć minimum godzinę.

Jaskinia Mroźna otwarta jest od maja do października i trzeba wykupić stosowny bilet uprawniający do jej zwiedzania. Jest to jedyna w polskich Tatrach jaskinia, w której zainstalowano sztuczne oświetlenie. We wnętrzu jaskini należy pamiętać o obowiązującym tu ruchu jednostronnym. O bezpieczeństwo turystów dba ratownik TOPR, który pełni dyżur przy jaskini. Samą jaskinię zwiedza się samodzielnie, warto zatem zapoznać się wcześniej z podstawowymi informacjami na jej temat. Warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie, gdyż w jaskini panuje dość niska temperatur

Jak odkrywano jaskinię?

Jaskinia Mroźna została odkryta w 1934 roku. To właśnie wtedy Stefan Zwoliński, znany badacz tatrzańskich jaskiń odkrył wejście do jaskini. Kolejne badania jaskini zostały przeprowadzone w latach 50-tych XX wieku, w tym też czasie zaczęto starać się o udostępnienie jaskini turystom. Zabezpieczono jej wnętrze, zamontowano drabiny i poręcze, zainstalowano oświetlenie. Już w 1953 roku zainteresowani miłośnicy Tatr mogli zwiedzać Jaskinie Mroźną, z czego też chętnie skorzystali.

Polecamy: Cieszyn atrakcyjna lokalizacja na mapie Polski

Jaskinia Mroźna – na co koniecznie trzeba zwrócić tu uwagę?

Zwiedzający jaskinię przemieszczają się głównym, poziomym korytarzem, zaś na tej trasie trzeba dodatkowo pokonać kilka progów skalnych. Są one zabezpieczone poręczami.
Jednym z ciekawszych fragmentów jaskini jest Cmentarzysko Nacieków oraz Wielka Komora z charakterystycznymi naciekami. Jedną z ważniejszych atrakcji w Jaskini Mroźnej jest Sabałowe Jeziorko, będące pamiątką po dawnych czasach, gdy obecnym korytarzem przepływała jeszcze woda. Warto zwrócić również uwagę na „Ogródek”, czyli na największe w jaskini zgrupowanie stalagmitów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *