Trekking w Pirenejach

Turystyka

Pireneje to bardzo ciekawe pasmo górskie, rozciągające się od Morza Śródziemnego aż po Ocean Atlantycki. Stanowią one więc połączenie dwóch wielkich zbiorników wodnych. Są jednocześnie granicą między Francja a Hiszpanią. Dodatkowo, w Pirenejach znajduje się także niewielka Andora. Są to też trzecie pod względem wielkości góry w naszym kraju. Wobec tego też, warto przyjrzeć się opcjom na trekking w Pirenejach. Bowiem jeśli już mamy jakieś góry, to koniecznie należy w nich pospacerować. Koniecznie należy zobaczyć wszystko to, co do zobaczenia, a nawet zdobyć najważniejsze szczyty. Oczywiście, zwykły, amatorski trekking w Pirenejach także jest dobrym rozwiązaniem. Zawsze przecież wpływa to korzystnie na stan naszego zdrowia i samopoczucie.

Jak bardzo wymagający jest trekking w Pirenejach?

Oczywiście, wyjazd na trekking w Pirenejach, tak samo jak w każdym innym miejscu, będzie stawiać przed nami pewne wymagania. W końcu poruszanie się po górach zawsze jest wymagające. Musimy charakteryzować się dobrym zdrowiem, siłą fizyczną i kondycją. Ponadto, musimy także posiadać odpowiedniej jakości wyposażenie, obuwie oraz odzież. Bez tego po prostu nasz trekking w Pirenejach będzie znacznie utrudniony.

  • Obuwie górskie – powinno charakteryzować się wygodą i dobrą przyczepnością w trudnym, śliskim terenie. Jest to ważne szczególnie teraz, podczas trekkingu w porze jesiennej. Trasy górskie będą często zabłocone co stwarza zagrożenie.
  • Odzież górska – gwarantująca wysoki poziom komfortu termicznego. Jest to bardzo ważne, bowiem w sezonie jesiennym, pogoda w górach bywa bardzo zdradliwa.
  • Plecak turystyczny – także nieprzemakalny, o pojemności 30-40 litrów. Dzięki temu nasze dodatkowe wyposażenie jak również zapasy wody i prowiant będą zabezpieczone.
  • Wyposażenie dodatkowe – przede wszystkim apteczka pierwszej pomocy, pojemnik na wodę o pojemności co najmniej litra. Do tego przydatny może się okazać termos na ciepłą kawę lub herbatę. Warto mieć ze sobą także latarkę czołową, na wypadek gdyby zmierzch nas zastał na szlaku.

Tak skompletowane wyposażenie sprawi, iż trekking w Pirenejach na pewno nie będzie dla nas zbyt poważnym zagrożeniem. Po prostu będziemy przygotowani na różne scenariusze wydarzeń. Tym bardziej, iż sytuacja na szlaku górskim bardzo często bywa dynamiczna.

Organizacja wyjazdu.

Kwestią, której także warto poświęcić odpowiednią ilość uwagi, jest organizacja samego wyjazdu. Obecnie, zorganizowane wycieczki trekkingowe w Pirenejach raczej odpadają, ze względu na obostrzenia pandemiczne. Możemy jednak na taki wyjazd zdecydować się samodzielnie. W takiej sytuacji powinniśmy jednak na bieżąco monitorować sytuację w poszczególnych krajach. W wielu z nich bowiem dochodzi do całkowitego zamknięcia granic, co znacznie utrudni nam przemieszczanie się i realizację naszych planów. Warto też podczas planowania uwzględnić kilka różnych wariantów wyjazdu. Pozwoli nam to dostosować nasze plany na bieżąco, do zmieniającej się dynamicznie sytuacji pandemicznej. Ostatecznie, musimy także mieć na względzie fakt, iż w pewnych okolicznościach, nasz trekking w Pirenejach po prostu trzeba będzie odłożyć nieco w czasie. W każdym razie, tego typu wyjazdy z całą pewnością są dobrym pomysłem, zapewniającym możliwość relaksu i oderwania się od ponurej rzeczywistości pandemicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *