Czy podwyższony cholesterol jest groźny?

Sport / Zdrowie

Prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego w ludzkim organizmie wynosi do 190 mg/dl (5mmol/l). Jak się jednak okazuje, bardzo duża część społeczeństwa cierpi na podwyższony poziom cholesterolu. Jest to aż 67% mężczyzn oraz 64% kobiet, co wynika z badania WOBASH. Można więc powiedzieć, iż problem ten dotyka aż 2/3 naszego społeczeństwa. Najgorsze jest to, iż w wielu przypadkach, podwyższony poziom cholesterolu prowadzi bezpośrednio do miażdżycy. Okazuje się, iż nie jest to jedyny czynnik. W związku z czym, możemy stwierdzić, iż faktycznie, podwyższony cholesterol jest groźny. Jednakże warto uwzględnić wszystkie kwestie z tym związane, aby mieć pewność, czy w danym przypadku zachodzi konieczność stosowania leków do końca życia. Czasami po prostu nie jest to aż tak bardzo konieczne.

Naturalne terapie na cholesterol mogą być skuteczne.

Jednym z rozwiązań, które należy stosować w przypadku wychwycenia podwyższonego poziomu cholesterolu jest oczywiście jego staranne monitorowanie i wpływanie na obniżenie jego poziomu. Możemy tutaj zastosować odpowiednie leki farmakologiczne, albo naturalne terapie na cholesterol. W tym drugim przypadku może się to okazać jeszcze bardziej korzystne. Tym bardziej, iż jest to jednocześnie rozwiązanie całkiem smaczne. Wystarczy wziąć pod uwagę na przykład ziele karczocha, z którego możemy przygotować herbatę. Jest całkiem pyszna, a przede wszystkim zawiera odpowiednie substancje obniżające poziom cholesterolu. Co ważne, w samym karczochu także znajdą się tego typu substancje, choć w mniejszym stężeniu. Jednakże wdrożenie gotowanych karczochów do diety może się okazać bardzo korzystne w tym przypadku. Pozwoli po prostu na osiągnięcie korzystnego stanu cholesterolu w surowicy krwi.

W każdym jednakże przypadku musimy pamiętać, iż podwyższony cholesterol jest groźny dla naszego zdrowia i wywołuje poważne komplikacje zdrowotne.

Jak bardzo groźny jest podwyższony cholesterol?

Przede wszystkim mówimy tutaj o jego bezpośrednim związku z miażdżycą, czyli zatamowaniem przepływu krwi przez tętnice, co może prowadzić do udaru. Ten zaś jak wiemy jest śmiertelnie niebezpieczny. Poza tym będziemy mieć do czynienia z innymi powikłaniami, związanymi z leczeniem przy stosowaniu statyn. Należą do nich:

  • Uszkodzenie mięśni – osłabienie siły oraz bóle mięśniowe, występujące u 0,5% chorych.
  • Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (ALAT) – co świadczy o uszkodzeniu komórek wątroby. Ma to miejsce w przypadku ok. 2% chorych. Ryzyko rośnie wraz z wiekiem pacjenta.

Generalnie rzecz więc biorąc, podwyższony cholesterol jest groźny, aczkolwiek możemy skutecznie go obniżać metodami ziołowymi. Leczenie farmakologiczne powinno być dla tylko i wyłącznie ostatecznością, która może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. Dlatego też, polecamy rozwiązania ziołowe, w tym tak jak już wspomnieliśmy ziele karczocha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *