Jak wybrać nowe okna PCV do swojego domu?

Dom / Mieszkanie

Wymiana okien w swoim domu jednorodzinnym czy też mieszkaniu to bardzo poważne wyzwanie. Przede wszystkim, wiąże się z dość sporymi kosztami. Trzeba też jednocześnie pamiętać, iż wybór nowych okien, powinien być poprzedzony dogłębną analizą rynku. Należy sprawdzić, jakie parametry techniczne okien są najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika. W jaki sposób przekładają się na nasz komfort, czy też kwestie związane ze stratami ciepła z budynku. Jest to jednym słowem zadanie wymagające poświęcenia odpowiednio dużej ilości czasu. W przeciwnym razie, nasze nowe okna PCV, nie będą spełniać wszystkich, stawianych przed nimi zadań.

Jakimi parametrami powinny charakteryzować się nowe okna PCV?

Decydując się na tak kosztowną inwestycję jak wymiana okien, nie możemy pod żadnym pozorem podejść do niej w sposób nonszalancki. Wystarczy zresztą powiedzieć, iż okna pełnią w domu bardzo ważne funkcje. Do najważniejszych będziemy tutaj zaliczać:

  • Doprowadzenie do pomieszczeń mieszkalnych światła słonecznego
  • Zapewnienie bezpieczeństwa przed ewentualnym włamaniem
  • Gwarancja wysokiego komfortu termicznego – przez okna tracimy z naszych domów nawet do 40% energii cieplnej.
  • Zapewnienie ogólnych, komfortowych warunków do korzystania ze swojego własnego domu.

Wybierając więc nowe okna PCV, powinniśmy kierować się powyższymi priorytetami. Dzięki temu wewnątrz naszego domu zapewnimy sobie dogodne, komfortowe i bezpieczne warunki dla naszej egzystencji.
Oczywiście, im lepszej jakości okna będziemy chcieli zakupić, tym koszty inwestycji będą coraz wyższe. Jednakże, z drugiej strony, warto pamiętać, iż jest to inwestycja na dziesiątki lat. Okna, w czasie naszego całego życia, wymieniać będziemy dwa, może maksymalnie trzy razy. Warto więc dokładnie przemyśleć swoją inwestycję, aby wybrać najlepsze z możliwych, aktualnie dostępnych na rynku okien.

Najważniejsze parametry techniczne okien.

Zdecydowanie najważniejszym parametrem w przypadku okien PCV, jest izolacja termiczna. Im lepszy poziom tego parametru, tym mniej energii cieplnej wytracać będziemy przez powierzchnię naszych okien. Dla ułatwienia, mamy tutaj specjalnie przygotowany współczynnik przenikania ciepła ustalony dla okien.

Optymalnym rozwiązaniem jest współczynnik U < 1,1 W/(m2K).

Oczywiście im mniejszy współczynnik U, tym lepiej dla nas, choć z drugiej strony, okna będą po prostu droższe. To jednak zwraca się stosunkowo szybko w postaci ograniczonych kosztów ponoszonych z tytułu ogrzewania budynku. Obecnie, możemy kupić nowe okna PCV o parametrze U na poziomie mniejszym lub równym 0,6 W/(m2K). Takie okna będą już jak najbardziej sprawdzać się w budownictwie energooszczędnym a nawet pasywnym.

Dodatkowo, warto także zwrócić uwagę na poziom izolacji akustycznej. Będzie on nam gwarantować wysoki poziom komfortu wewnątrz naszego domu. Im lepsza izolacja akustyczna, tym mniejsza ilość hałasów zewnętrznych będzie przedostawać się do naszych pomieszczeń mieszkalnych.

Bardzo istotne jest także to, aby nowe okna PCV zapewniały pełne bezpieczeństwo antywłamaniowe. W przypadku starszych modeli okien, pozostawienie ich tylko uchylonych, stwarzało już zagrożenie włamania. Na szczęście nowo produkowane okna, są już tego typu wad pozbawione.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, wybór nowych okien jest bardzo kłopotliwy. Należy uwzględnić wiele parametrów technicznych, co nie zawsze jest takie proste i oczywiste dla wielu z nas. Najlepiej będzie tutaj odwiedzić sklep z oknami PCV w Bielsku Białej i tam uzyskać od sprzedawcy wszystkie, niezbędne w tym zakresie informacje. Doświadczony sprzedawca, nawet pomoże nam dokonać dobrego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *