pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu nie tylko zimą

Dom / Mieszkanie

Spędzanie czasu w ogrodzie, wśród przyrody to czysta przyjemność. Niestety pielęgnacja ogrodu nie tylko kosztuje pieniądze ale przede wszystkim czas i wysiłek. Zaniedbany ogród nigdy nie będzie atrakcyjny. Mając to na względzie warto zachować umiar w jego zagospodarowywaniu. Im więcej roślin w ogrodzie, elementów ozdobnych, oczek wodnych, fontann, pergoli tym więcej pracy.

Bujna roślinność

Chcąc mieć wspaniałą roślinność, piękny ogród trzeba się nim zająć przez cały rok. Zwłaszcza pielęgnacja ogrodów ekologicznych wymaga wysiłku. Z pozoru wydaje się, że w ogrodzie praca to czysta przyjemność, tymczasem to spory nakład pracy fizycznej, jak i koncepcyjnej. Planowanie rozmieszczenia roślin, jak również logistyka w czasie od strony sadzenia, wykopywania i siania. Wiele roślin kwitnących latem wymaga wykopania i przechowania we właściwych warunkach zimą. To praca której nie widać a jednak wysiłek niezbędny.

Pielęgnacja ogrodu wiosną i jesienią

Pielęgnacja ogrodu to zarówno podlewanie, nawożenie roślin i ich przycinanie. Jak również zabezpieczenie przed zimą, odmładzanie, uzupełnianie braków, ochrona przed szkodnikami. Bez wątpienia żaden ogrodnik nie ma czasu na nudę. O każdej porze roku jest co robić w ogrodzie. Najprzyjemniej pracuje się wiosną i latem. Jednak jesienne porządki są niezbędne by ogród żył też zimą, przetrwał mrozy i był zdrowy.

Polecamy: Kolory w architekturze wnętrz i ich zastosowanie

Przemyślany projekt

Projektując ogród warto mieć na uwadze fakt iż wymaga on pielęgnacji. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na jego uprawę wybierajmy rozwiązania komfortowe, pozwalające na ograniczenie pracy ogrodniczej do minimum. Dzięki współczesnym krzyżówkom nasion trawy, karłowatym odmianom krzewów możemy zminimalizować potrzeby w zakresie pielęgnacji ogrodu. Niektóre rośliny wymagają specjalnych zabiegów jak osłony zimowe, czy ścięcie śród sezonowe. Pominięcie ich spowodować może zniszczenie się sadzonki. Dlatego też zanim wzbogacimy nasz ogród o śródziemnomorską piękność zapoznajmy się z jej wymaganiami co do gleby, klimatu itp.

Aby ogród zimową porą również zachwycał warto jest w nim umieścić także rośliny zimozielone, jak i kwitnące zimą. Zachowanie równowagi między roślinami letnimi a tymi cieszącymi oko przez cały rok bez wątpienia urozmaici przestrzeń. Zwłaszcza gdy nie jest ona zbyt duża. W szczególności zadbać należy o przedogródek, który jest wizytówką ogrodu ale i miejscem widocznym dla nas samych. Miło jest spoglądać z okien na urokliwy kawałek ogrodu każdego dnia. Tak w deszczowy jesienny poranek jak też słoneczny wiosenny dzień czy zimowe popołudnie.

Więcej informacji na temat zakładania, pielęgnacji i aranżacji ogrodów znajdziesz tutaj: https://www.ogrodybielsko.com. Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *