kolory

Kolory w architekturze wnętrz i ich zastosowanie

Dom / Mieszkanie

Bardzo często nie docenia się kolorów w architekturze wnętrz. Tymczasem dekorator wnętrz dzięki barwom, ich zestawieniom może odmienić wnętrza bez dużych nakładów finansowych. Obecnie z łatwością zmienić kolor możemy nie tylko ścian ale również mebli czy dodatków. Niewiele osób zdaje sobie sprawę iż nie w każdym pomieszczeniu każdy kolor wygląda dobrze. W ciemnych pomieszczeniach, niewielkich przestrzeniach nie należy stosować ciężkich, ciemnych i intensywnych kolorów. Z drugiej zaś strony pomieszczenia nie mogą być nijakie i mdłe. Dlatego też pastelowe kolory warto przełamać intensywnym akcentem lub też wzorem, fakturą.

Barwy tęczy

Zarówno oświetlenie jak też kolory odgrywają ogromną rolę. Jeśli w pomieszczeniu dysponujemy dużym oknem, widnym balkonem itp. możemy pozwolić sobie na więcej barw, które zostaną oświetlone naturalnym światłem. Istotna w tym wypadku jest również wystawa na stronę świata. Pomieszczenia skierowane na północ nawet przy dużym przeszkleniu nie są tak widne jak te z wystawą na południe.

Zestawienia kolorystyczne

W ostatnich latach modne jest łączenie kilku kolorów na ścianach w jednym pomieszczeniu. Kolorem można wydzielić strefę lub podkreślić charakter danej przestrzeni. Projektowanie wnętrz proponuje dwa rozwiązania. Jednym z nich jest utrzymanie tej samej tonacji barw, drugą opcją jest zestawienie kontrastujących ze sobą barw. W zależności od tego z jakiego rozwiązania skorzystamy będziemy mogli pozwolić sobie na więcej lub mniej kolorów w pozostałym wyposażeniu. Jak wystrój okien czy pościel i galanteria pościelowa.

Polecamy: Metamorfoza wnętrza

Trzy kolory

Architektura wnętrz nie zaleca łączenia w jednym wnętrzu więcej niż trzech kolorów. Wprowadzić to może chaos i uczucie bałaganu. Dobre dopasowanie kolorów uwzględniając ich temperaturę i nasycenie może schłodzić jak i ocieplić wnętrze. Surowe, nowoczesne i industrialne wnętrza utrzymane w barwach czerni i stalowej szarości doskonale komponują się z bielą, złotem jak i granatem czy rudościami. Klasyczne beże i brązy złamać można zielenią, oliwką czy burgundem.

Modne kolory

Kolory w architekturze wnętrz zmieniają się podobnie jak w modzie odzieżowej. Są pewne stałe barwy podstawowe. Które o wiele rzadziej ulegają zmianie jak szarości czy beże, biel, czerń, pozostałe kolory to kolory sezonowe. Projektując wnętrze warto jest korzystać z kolorów bazowych jeśli chodzi o te elementy których nie chcemy wymieniać zbyt często. O wiele prościej jest wymienić poszewki na poduszki czy zasłony kilka razy w roku niżeli przemalowywać meble. Bądź zmieniać obicie narożnika. Modne kolory warto wprowadzić poprzez drobiazgi takie jak wazony, ramki, dywaniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *