kolory

Kolory w architekturze wnętrz i ich zastosowanie

Dom / Mieszkanie

Bardzo często nie docenia się kolorów w architekturze wnętrz. Tymczasem dekorator wnętrz dzięki barwom, ich zestawieniom może odmienić wnętrza bez dużych nakładów finansowych. Obecnie z łatwością zmienić kolor możemy nie tylko ścian ale również mebli czy dodatków. Niewiele osób zdaje sobie sprawę iż nie w każdym pomieszczeniu każdy kolor wygląda dobrze. W ciemnych pomieszczeniach, niewielkich przestrzeniach nie należy stosować ciężkich, ciemnych i intensywnych kolorów. Z drugiej zaś strony pomieszczenia nie mogą być nijakie i mdłe. Dlatego też pastelowe kolory warto przełamać intensywnym akcentem lub też wzorem, fakturą.

Barwy tęczy

Zarówno oświetlenie jak też kolory odgrywają ogromną rolę. Jeśli w pomieszczeniu dysponujemy dużym oknem, widnym balkonem itp. możemy pozwolić sobie na więcej barw, które zostaną oświetlone naturalnym światłem. Istotna w tym wypadku jest również wystawa na stronę świata. Pomieszczenia skierowane na północ nawet przy dużym przeszkleniu nie są tak widne jak te z wystawą na południe.

Zestawienia kolorystyczne

W ostatnich latach modne jest łączenie kilku kolorów na ścianach w jednym pomieszczeniu. Kolorem można wydzielić strefę lub podkreślić charakter danej przestrzeni. Projektowanie wnętrz proponuje dwa rozwiązania. Jednym z nich jest utrzymanie tej samej tonacji barw, drugą opcją jest zestawienie kontrastujących ze sobą barw. W zależności od tego z jakiego rozwiązania skorzystamy będziemy mogli pozwolić sobie na więcej lub mniej kolorów w pozostałym wyposażeniu. Jak wystrój okien czy pościel i galanteria pościelowa.

Polecamy: Metamorfoza wnętrza

Trzy kolory

Architektura wnętrz nie zaleca łączenia w jednym wnętrzu więcej niż trzech kolorów. Wprowadzić to może chaos i uczucie bałaganu. Dobre dopasowanie kolorów uwzględniając ich temperaturę i nasycenie może schłodzić jak i ocieplić wnętrze. Surowe, nowoczesne i industrialne wnętrza utrzymane w barwach czerni i stalowej szarości doskonale komponują się z bielą, złotem jak i granatem czy rudościami. Klasyczne beże i brązy złamać można zielenią, oliwką czy burgundem.

Modne kolory

Kolory w architekturze wnętrz zmieniają się podobnie jak w modzie odzieżowej. Są pewne stałe barwy podstawowe. Które o wiele rzadziej ulegają zmianie jak szarości czy beże, biel, czerń, pozostałe kolory to kolory sezonowe. Projektując wnętrze warto jest korzystać z kolorów bazowych jeśli chodzi o te elementy których nie chcemy wymieniać zbyt często. O wiele prościej jest wymienić poszewki na poduszki czy zasłony kilka razy w roku niżeli przemalowywać meble. Bądź zmieniać obicie narożnika. Modne kolory warto wprowadzić poprzez drobiazgi takie jak wazony, ramki, dywaniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *