Turystyczne wycieczki w Alpy

Turystyka

Alpy to jeden z ciekawszych regionów górskich, w które możemy się wybrać w celach typowo turystycznych. Znajdziemy tutaj mnóstwo, świetnie przygotowanych szlaków turystycznych, zarówno dla początkujących jak i dla bardziej zaawansowanych turystów. Wybierając się jednak na wycieczki w Alpy, warto pamiętać o konieczności solidnego przygotowania się do każdej wyprawy. Niezbędne tutaj będzie odpowiednie wyposażenie, jak i przygotowanie w zakresie fizycznym. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż w Alpach nie ma miejsca na żarty. Zresztą dokładnie tak samo, jak w jakichkolwiek innych górach. Kluczem do sukcesu jest zdrowy rozsądek, wyobraźnia, sprzęt i doświadczenie. Zobaczmy zatem, jak przygotować się na różnorodne wycieczki w Alpy.

Jakie wyposażenie zabrać na wycieczki w Alpy?

Przede wszystkim zacząć tutaj trzeba będzie od skompletowania odpowiedniego wyposażenia. Nie da się ukryć, iż wszystkie wycieczki w Alpy będą wymagać posiadania odpowiedniego sprzętu. W końcu wybieramy się w góry, a tutaj nie ma taryfy ulgowej. Oczywiście sprzęt będzie w dużym zakresie uzależniony od konkretnej wycieczki. Każda z nich będzie pociągać za sobą zupełnie różne wymagania. Dlatego też, warto z góry podzielić sobie sprzęt na podstawowy i alpinistyczny, wymagany na turach wysokogórskich.

Podstawowe wyposażenie na wycieczki w Alpy:

  • Plecak o pojemności ok. 30-40 litrów – powinien być wygodny, umożliwiać zapięcie z przodu i dopięcie czekana. Powinien być pokryty membraną wodoodporną, np. goretex.
  • Składane kijki trekkingowe – ułatwiające poruszanie się w górskim terenie.
  • Odzież trekkingowa – ciepła i nieprzemakalna
  • Obuwie górskie – ciepłe, wygodne i wodoodporne.
  • Apteczka pierwszej pomocy w skład której będzie wchodzić aluminiowy koc termiczny
  • Zabezpieczenie przed promieniowaniem UV – krem oraz okulary z filtrem UV.

Wyposażenie alpinistyczne, niezbędne na wycieczki w Alpy o wyższym poziomie trudności, czyli na tzw. tury wysokogórskie:

  • Lekka uprząż dolna oraz dwa zapinane karabinki
  • Czekan
  • Dopasowane do obuwia raki – niezbędne przy poruszaniu się w trudnym terenie lodowym.

Mamy tutaj więc dwie grupy podstawowego wyposażenia, niezbędne w różnych przypadkach. W zależności od tego na jakiego rodzaju wycieczki w Alpy będziemy się wybierać, należy zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt.

Przygotowanie fizyczne do wycieczki w Alpy.

Niezależnie od tego czy będziemy wybierać się na trasy dla zaawansowanych, czy też dla początkujących, zawsze należy być do takich wypraw odpowiednio przygotowanym pod względem kondycji i siły fizycznej. Tutaj pomocne będą oczywiście nasze codzienne nawyki. Skorzystanie z roweru w miejsce samochodu w ramach codziennych dojazdów do pracy będzie wpływać na kondycję i wytrzymałość. Regularne wizyty na siłowni oraz na pływalni, także przyczynią się do podniesienia naszej wydolności oraz siły fizycznej. Generalnie trzeba będzie zdecydować się na bardziej aktywny tryb życia. Pozwoli to nam prawidłowo przygotować organizm do wzmożonego wysiłku podczas wycieczki w Alpy. Z całą pewnością po takim przygotowaniu nie odpadniemy w połowie trasy w wyniku przemęczaniu i braku kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *