Systematyczne porządki

Kobieta

Porządki w domu warto robić systematycznie, pozbywając się przy tym zbędnych rzeczy. Naturę chomika prezentuje wiele osób, zwłaszcza z pokolenia lat 50tych, 60tych, kiedy to niedostatek lat młodości owocuje obecnie manią gromadzenia wszystkiego. Niestety nadmierne gromadzenie przedmiotów, które nie mają praktycznego zastosowania prowadzą do zagracenia mieszkania na tyle, iż trudno się w nim poruszać i cokolwiek znaleźć.

Zazwyczaj okazją do wyrzucenia kilku rzeczy, ich selekcji i segregacji jest remont bądź przeprowadzka. W przypadku przeprowadzki górę biorą względy finansowe, kiedy za transport zbędnych „przydasię” trzeba słono zapłacić.

Od czego zacząć redukcję przedmiotów w swoim domu? Najprostszym sposobem jest przepatrzenie każdej rzeczy która zalega w zakamarkach naszych szaf, skrytek, szuflad i pawlaczy a także o ile nie przede wszystkim piwnic, strychów i garaży. Warto przyjąć pewne założenia selekcji na przedmioty użyteczne i takie z których korzystamy często, od czasu do czasu, jak i przedmioty stare, zużyte, uszkodzone, niemodne, nie używane. Jedną z kategorii selekcji winny być również przedmioty „przydasię”, to te powinny w pierwszej kolejności opuścić nasze mieszkanie.

Część rzeczy zbędnych można odsprzedać, oddać, co może wygenerować nie lada przychody z korzyścią dla uzyskania sporej ilości miejsca w ciasnej szafie, czy mieszkaniu. Co ważne, nie można się kierować sentymentem przy redukcji przedmiotów, trzeba być konsekwentnym, a co więcej objąć generalnym sprzątaniem całe mieszkanie począwszy od dokumentów, przez odzież, obuwie aż po sprzęty ogrodnicze, meble, narzędzia itp.