Skuteczne sposoby na plamy

Kobieta

Każdemu od czasu do czasu zdarza się poplamić ubranie, serwetę, czy zasłonę. Co zrobić by pozbyć się plamy z tkaniny? Wiele zależy do pochodzenia plamy, ale również od tego na czym plama powstała.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wyspecjalizowanych odplamiaczy przeznaczonych na plamy z kawy, czekolady, krwi, lodów itd.. jak również preparatów do zaplamionej bawełny, wełny, poliestru itp. Jednakże to ostateczność, zawsze należy spróbować najpierw domowym sposobem odplamić zabrudzone miejsce. Jednym z najprostszych sposobów jest użycie płynu do naczyń i ciepłej wody, w wielu przypadkach pomaga żelazko, bądź umiejscowienie zaplamionej tkaniny nad palnikiem kuchenki, reakcja jest wówczas szybsza. Kiedy to nie pomaga można spróbować namoczyć plamę papką z proszku do prania, bądź w wodzie z kwaskiem cytrynowym.

Kiedy te metody zawiodą czas zaprać plamę odplamiaczem. W przypadku plam powstałych na tkaninach w białym kolorze pomóc mogą tez preparaty z chlorem, zarówno detergenty do czyszczenia sanitariatów jak i odplamiacze na bazie chloru. Warto pamiętać by nie stosować chloru do tkanin kolorowych, bowiem zabrudzenie zmieni się w jasną plamę nie do usunięcia.