funkcjonalna łazienka

Funkcjonalna łazienka czyli jak ją mądrze urządzić?

Dom / Mieszkanie

Funkcjonalna łazienka to połowa sukcesu w aranżacji tego typu wnętrza. Cóż nam po pięknej łazience, gdy jest ona niepraktyczna w użyciu. Z łazienki korzystamy przez całą dobę. Nawet jeśli rozumiemy przez łazienkę jedynie przestrzeń kąpielową bez toalety to i tak w łazience wykonujemy poranną toaletę, bierzemy kąpiel czy szybki prysznic. Często również golimy się czy robimy makijaż. Z tych powodów łazienka musi być komfortowa. Dla każdego komfort oznacza coś innego. Wspólnym mianownikiem zapewne jest swoboda ruchów, dobre oświetlenie, dostęp do lustra.

Urządzamy łazienkę

Zanim wybierzemy ceramikę i dodatki warto pomyśleć nad wyborem poszczególnych rozwiązań technicznych. Wbrew pozorom nie zawsze wybór dyktuje przestrzeń. My także mamy wpływ na rozmieszczenie elementów białego montażu w przestrzeni i ich dobór względem wielkości, funkcjonalności. Na rynku dostępnych jest szereg produktów które są mocno zróżnicowane względem siebie. Dedykowanych do mniejszych i większych przestrzeni jak chociażby muszla klozetowa z funkcją bidetu czy wbudowaną mikro umywalką.

Kiedy już wiemy czy w naszej łazience znajdzie się typowy brodzik z kabiną prysznicową czy też prysznic z odpływem liniowym wówczas można przejść do zakupów. Co za tym idzie przeanalizowania ofert w danym typie produktów. Podobnie winniśmy uczynić z wanną, umywalką i geberitem. O ile jednym praktyczna jest wanna narożna to innym absolutnie nie. Bezwzględnie nie warto kierować się ceną ani też designem, to cechy wtórne. Funkcjonalna łazienka musi być wygodna w korzystaniu. Ustawienie wolno stojącej wanny w niewielkim pomieszczeniu tylko z powodów estetycznych to chybiony pomysł, którego będziemy szybko żałować.

Indywidualne preferencje

Szkół na temat tego czy umywalka powinna być umiejscowiona obok toalety czy wanny jest wiele. Ale tak na prawdę to my sami, jako użytkownicy winniśmy tak rozmieścić wannę, umywalkę, toaletę aby było nam wygodnie z nich korzystać. Chodzi zarówno o samą lokalizacje jak też wysokość zawieszenia, przestrzeń wokół, dostęp. Gdy podstawowe elementy wyposażenia mamy rozplanowane czas na dobór wystroju pod kątem estetycznym. Nie jest to łatwe, gdyż nie wystarczy wybrać takie płytki ceramiczne jakie się nam podobają. Glazura musi pasować do wnętrza, stylu wybranej armatury, jak też komponować się kolorystycznie. Dzięki spójności projektu i operowaniem wielkością płytek, ich kształtem, wzornictwem, fakturą i kolorem można optycznie zwiększyć lub zmniejszyć łazienkę w zależności od potrzeb.

Funkcjonalna łazienka nie zawsze musi być modna

Nie zawsze to co jest modne jest funkcjonalne. Wyposażając wnętrze łazienki powinniśmy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. Oczywiście funkcjonalne oświetlenie, lustro, czy wieszaki łazienkowe, grzejniki mogą być równocześnie modne, ciekawe, oryginalne i eleganckie. Poza meblami łazienkowymi i podstawowym wyposażeniem łazienki warto zadbać również o dodatki. Takie jak akcesoria dozujące mydło i kosmetyki, koszyki porządkowe, praktyczne dywaniki i maty łazienkowe itp. Jeśli stosownie skomponujemy elementy te w całość, wnętrze winno nie tylko być funkcjonalne ale i zachwycać swym urokiem. Prócz elementów spełniających konkretne zadanie w łazience nie obawiajmy się ozdób jak zielony kwiat, świeca zapachowa, czy inny drobiazg dodający uroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *